Unapređenje efikasnosti sudova i odgovornosti sudija i tužilaca u BiH – druga faza
Konsolidacija i dalji razvoj pravosudnog komunikacionog i informacionog sistema - IPA 2013
Unapređenje efikasnosti pravosuđa II
Jačanje pravosuđa Bosne i Hercegovine – IPA 2010
Unapređenje efikasnosti pravosuđa
Podrška pravosuđu Bosne i Hercegovine – IPA 2009
Nabavka IKT opreme za pravosudne institucije u BiH - IPA 2008
Kratki opis projekta
Opći cilj Projekta je unapređenje efikasnosti pravosuđa, s aspektom na sudove, kroz jačanje vladavine prava, demokratije, ljudskih prava, unapređenje položaja ranjivih grupa u kontaktu sa sudom, jačanje rodne jednakosti među nosiocima pravosudnih funkcija, pružanje organizacione i materijalne podrške pravosudnim institucijama, borbu protiv korupcije, podršku u upravljanju sudskim predmetima, obuke nosilaca pravosudnih funkcija, sudskog i nesudskog osoblja, reformu izvršnog postupka u pravosudnom sistemu BiH.
U skladu s vizijom i misijom i strateškim dokumantima VSTV-a BiH kao i strateškim dokumentima iz oblasti pravosuđa i drugih relevantnih oblasti i prioritetom mplementacije Reformske agende za Bosnu i Hercegovinu u periodu 2015 – 2018 i njenog Akcionog plana, VSTV BiH je pripremio ovaj projektni prijedlog kako bi implementirao aktivnosti Komponente 1 i Kompenente 2. Projekat je utemeljen na ideji općeg unapređenja stanja u pravosuđu Bosne i Hercegovine, kao jednom od osnovnih preduslova na putu evropskih integracija, a posebno u svjetlu nedavno podnesene aplikacije za članstvo u Evropskoj uniji od strane zvaničnih vlasti u Bosni i Hercegovini i svih budućih obaveza i aktivnosti BiH kada je u pitanju sticanje statusa kandidata države članice Evropske unije i početka procesa pregovaranja.
Aktivnosti projekta
Implementacijom sljedećih međusobno povezanih aktivnosti postići će se ciljevi Komponente 1 i 2:
Komponenta 1 – Dalje unapređenje efikasnosti pravosuđa
Cilj: Unaprijeđena efikasnost sudova
Komponenta 2 – Ojačati neovisnost i odgovornost pravosuđa
Cilj: Osigurati pravnu sigurnost u BiH osiguravajući profesionalizam i jačanje odgovornosti pravosuđa u BiH
5. Uspostaviti elektronski sistem za podnošenje, evidentiranje, obradu i praćenje finansijskih
izvještaja sudija I tužilaca – SuRePro Monitor
Osnovne informacije o projektu
Trajanje
Juli 2016 - juli 2019 ( 3 godine)
Mjesto/područje obuhvaćeno projektom
Bosna i Hercegovina
Budžet projekta
Ukupan budžet: 1,6 miliona eura
Donator
Vlada Švedske
Partneri na projektu
Voditelj projekta: VSTV BiH
Partneri: Sudska Administracija Švedske i Općinski sud u Tuzli
Kontakt
Rukovoditelj projekta:
Gđa Ana Bilić Andrijanić
Tel: 033 707 553 ili E-mail: ana.bilic@pravosudje.ba
Zamjenik rukovoditelja projekta:
G. Kenan Ališah
Tel: 033 707 581 ili E-mail: kenan.alisah@pravosudje.ba
Vijest je izvorno napisana na jeziku: Bosanskom.
Dostupna je i na: Engleskom.
Kao jedan od rezultata rada i realizacije aktivnosti unapređenja rodne jednakosti te promocije i podrške u ostvarenju prava ranjivih grupa u pravosuđu, u okviru projekta „Unapređenje efikasnosti sudova i odgovornosti sudija i tužilaca u BiH – druga faza“ (ICEA) kojeg finansira Vlada Švedske, Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) je izradilo publikaciju na temu predrasuda i stereotipa.
Vijest je izvorno napisana na jeziku: Bosanskom.
Dostupna je i na: Engleskom.
30.09.2020.
(Sarajevo/Trebinje, 30. oktobar 2020. godine) – Dvodnevna sjednica Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV BiH/Vijeće) održava se od 30. septembra do 01. oktobra 2020. godine u novoj zgradi Palate pravde u Trebinju u kojoj su smješteni Okružni sud u Trebinju, Osnovni sud u Trebinju i Okružno javno tužilaštvo u Trebinju.
Nova zgrada je zvanično otvorena početkom septembra i raspolaže modernim arhivskim prostorom, prostorijama za zadržavanje pritvorenih osoba, dvije velike moderno opremljene sudnice, prostorijama za sudsku policiju, advokate, podršku svjedocima, bibliotekom te neophodnom tehničkom i informatičkom opremom.
Na ovaj način riješen je problem nedostatka prostornih kapaciteta i osigurana puna funkcionalnost rada tri najznačajnije pravosudne institucije.
Vijeće je izgradnju podržalo kroz pripremu i izradu projektne dokumentacije, koja je bila neophodan preduslov za započinjanje procesa izgradnje. Priprema projektne dokumentacije je osigurana kroz Projekat unapređenja efikasnosti pravosuđa II koji je VSTV BiH implementiralo uz finansijsku podršku Vlade Švedske, koja je dugogodišnji partner bh. pravosuđa. Sredstva za izgradnju Palate pravde izdvojila je Delegacija Evropske unije u BiH u okviru programa pretpristupne pomoći - IPA.
Adekvatni prostorni kapaciteti i uslovi rada u pravosudnim institucijama neophodni su za nesmetano funkcionisanje pravosudnog sistema, zbog čega VSTV BiH, u saradnji sa međunarodnim partnerima, ulaže stalne napore u osiguravanje uslova za obnovu i izgradnja sudskih i tužilačkih zgrada u Bosni i Hercegovini.
Na ovaj način su stvorene pretpostavke za efikasan rad nosilaca pravosudnih funkcija i sudskog osoblja, s ciljem pružanja višeg nivoa usluga, te olakšavanja pristupa građanima i građankama.
Uz angažman Vijeća i nesebičnu podršku Vlade Švedske, projekti izgradnje ili obnove pravosudnih institucija realizovani su i u Ljubuškom, Istočnom Sarajevu, Tuzli i Foči, Bihaću, Banjoj Luci, Doboju, Žepču, Sarajevu, Mrkonjić Gradu, Prnjavoru i Bijeljini.
U znak zahvalnosti, postavljena je i informativna tabla o doprinosu Vlade Švedske koja je podržala proces izgradnje nove zgrade Palate pravde u Trebinju.
Vijest je izvorno napisana na jeziku: Bosanskom.
Dostupna je i na: Engleskom.
28.02.2020.
(Sarajevo, 28. februar 2020. godine) – U Sarajevu je održana Konferencija pod nazivom „Izvršni postupak u svjetlu reformskih procesa, izazovi i dalji pravci reforme“ koju je organizovao VSTV BiH. Navedeni događaj predstavlja dio aktivnosti koje VSTV BiH provodi u okviru Projekta Unapređenje efikasnosti sudova i odgovornosti sudija i tužilaca u BiH (ICEA Projekat), kojeg finansira Vlada Švedske.
Tokom održane Konferencije učesnicima su prezentirane aktivnosti i ostvareni rezultati u okviru Projekat ICEA u oblasti izvršnog postupka, kao i upoznavanje sa planiranim aktivnostima i potrebom nastavka saradnje VSTV BiH sa nadležnim institucijama i partnerima.
Uvodničari na Konferenciji bili su Selim Karamehić, član Predsjedništva VSTV-a BiH i sudija Osnovnog suda Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine, Nedim Bukvić, predstavnik Ambasade Kraljevine Švedske u BiH i Kenan Ališah zamjenik rukovodioca Projekta ICEA, dok su učesnici bili predstavnici ciljnih sudova Projekta ICEA, javnih komunalnih preduzeća, ovlaštenih kontrolora ličnih podataka kao i relevantnih pokretača izvršnog postupka.
Učesnicima Konferencije predstavljeni su dokumenti i izvještaji Evropske unije (EU) koji sadrže značajne prijedloge i preporuke čija realizacija može da doprinese unapređenju izvršnog postupka u BiH. Riječ je o strateškim dokumentima i izvještajima o pitanjima vladavine prava, na čiju realizaciju se država BiH obavezala na svom putu ka pristupanju EU, a u kojima je prepoznat problem izvršnog postupka.
Pored navedenog prezentirane su aktivnosti poduzete u toku implementacije Projekta ICEA koje su se odnosile na uvođenje inovativnih rješenja u svrhu efikasnijeg procesuiranja predmeta izvršnog postupka, kao što su:
U toku Konferencije predstavljen je rad i rezultati Radne grupe za unapređenje izvršnog postupka i reviziju zakonâ o izvršnom postupku u BiH, a kojoj je značajnu podršku u radu pružao VSTV BiH putem Projekta ICEA. Naime, Radna grupa je pripremila set izmjena i dopuna odredbi zakonâ o izvršnom postupku za koje se ustanovilo da utiču na dužinu trajanja postupka i koji trebaju da doprinesu efikasnijoj obradi izvršnih predmeta. Na temelju prijedloga Radne grupe pokrenuta je zakonodavna procedura izmjena i dopuna Zakona o izvršnom postupku FBiH od strane Ministarstva pravde FBiH. Također, pripremljene su izmjene i dopune Zakona o izvršnom postupku Brčko distrikta u cilju pokretanja zakonodavne procedure.
Za više informacija molimo da se obratite Kabinetu Predsjedništva na telefone 033 707 594 ili mobilni telefon 061 131 785.
- KRAJ-
Vijest je izvorno napisana na jeziku: Bosanskom
31.01.2020.
Vodič za efikasnije rješavanje stečajnih predmeta
Vijest je izvorno napisana na jeziku: Bosanskom.
Dostupna je i na: Hrvatskom, Српском (ћирилица).
09.12.2019.
Vijest je izvorno napisana na jeziku: Bosanskom
05.12.2019.
Vijest je izvorno napisana na jeziku: Bosanskom.
Dostupna je i na: Engleskom.
04.12.2019.
(Sarajevo, 4. decembar 2019. godine) – Dvodnevna radionica i okrugli sto na temu „Unutrašnja reorganizacija poslovnih procesa u sudovima“ završeni su danas u Sarajevu u organizaciji Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) i Ambasade Kraljevine Švedske u BiH. Predmetne aktivnosti se realizuju u okviru Projekta unapređenja efikasnosti sudova i odgovornosti sudija i tužilaca u BiH – druga faza (Projekt ICEA) kojeg finansira Vlada Švedske.
Povod za održavanje ovih događaja je predstavljanje rezultata aktivnosti na reorganizaciji poslovanja sudova koje su se implementirale u saradnji sa Sudskom administracijom Švedske, okružnim sudovima u Varbergu, Malmö-u i Ystad-u i pilot sudovima u BiH, Osnovnim sudom u Bijeljini i Općinskom sudu u Tuzli kao i Okružnom privrednom sudu u Prijedoru, Okružnom privrednom sudu u Trebinju, Osnovnom sudu u Prijedoru, Osnovnom sudu u Trebinju, Općinski sud u Bihaću i Općinskom sudu u Mostaru.
U okviru Projekta ICEA po prvi put je prije tri godine uspostavljena saradnja sudova u BiH sa Sudskom administracijom Švedske u pogledu unutrašnje reorganizacije poslovnih procesa i ljudskih resursa u sudovima kako bi se postigli optimalni uslovi za brže i kvalitetnije obavljanje zadataka i radnih procesa u sudovima.
U prvoj fazi povećana je efikasnost u postupanju po predmetima u pilot sudovima, Općinskom sudu u Tuzli i Osnovnom sudu u Bijeljini. Unaprijeđeno je postupanje prije svega sudijskih pripravnika-volontera s ciljem njihovog stručnog usavršavanja kroz struktuiranu saradnju sa sudijama. Zahvaljujući dobrim poslovnim rezultatima sudova u Tuzli i Bijeljini, u drugoj fazi, saradnja je proširena i na ostale, gore navedene, pilot sudove u BiH.
Unutrašnja reorganizacija poslovnih procesa u sudovima doprinijela je kraćem trajanju postupaka, smanjenju broja neriješenih predmeta, smanjenju troškova suda kroz racionalnije korištenje ljudskih resursa, te istovremeno većoj motivaciji svih zaposlenih u sudovima na način da se sudijama omogućilo više vremena za kvalitetnu pripremu i postupanje po predmetima na način da se oslobode administrativnih poslova, a administrativnom/nesudskom osoblju se dala veća odgovornost u radu.
Unaprijeđena je metodologija rada i unutrašnja organizacija sudova, sagledane su mogućnosti preraspodjele zadataka te ojačana uloga pripravnika u sudovima kao budućeg stručnog kadra u smislu unapređenja kvalitete njihove edukacije i jačanja komunikacije/saradnje sa sudijama, dok s druge strane sudije su rasterećene određenih administrativnih poslova kako bi se sudije mogle posvetiti kvaliteti izrade sudskih odluka. Efikasno upravljanje ljudskim resursima, kao i samim sudskim postupkom je jedan od uslova za povećanje efikasnosti pravosudnog sistema u službi građana.
Poseban fokus je bio na uspostavljanju saradnje sa nadležnim ministarstvima pravde s ciljem usvajanja zakonodavnih izmjena, izmjena postojećih opisa poslova i uvođenja novih kategorija osoblja u sudovima kako bi se povećala njihova odgovornost, samostalnost i produktivnost u radu.
Izlagači na radionici i okruglom stolu bili su Nedim Bukvić, program menadžer Ambasade Kraljevine Švedske u BiH, Selim Karamehić, član VSTV-a BiH, Ana Bilić Andrijanić, predstavnik VSTV-a BiH i rukovoditelj Projekta ICEA i Mats Sjosten, predsjednik Okružnog suda u Varbergu, dok su učešće uzeli predstavnici pravosudnih institucija Švedske i VSTV-a BiH, ministri pravde državnog, entitetskog i kantonalnog nivoa BiH kao i predsjednici sudova, sudije, pripravnici i administrativno osoblje u sudovima.
Na dvodnevnoj radionici i okruglom stolu usvojeni su i sljedeći zaključci:
Za više informacija molimo da se obratite Kabinetu Predsjedništva na telefon 033 707 570.
- KRAJ -
Vijest je izvorno napisana na jeziku: Bosanskom.
Dostupna je i na: Engleskom.
03.12.2019.
Poziv na postizanje punog i jednakog uživanja ljudskih prava i sudjelovanja osoba s invaliditetom u društvu
(Sarajevo, 3. decembar 2019.) – Glavna skupština Ujedinjenih naroda (UN), u oktobru 1992. godine, na posebnoj sjednici, održanoj radi obilježavanja završetka Desetljeća osoba s invaliditetom (1983.-1993.), usvojila je rezoluciju da se 3. decembra svake godine obilježava kao Međunarodni dan osoba s invaliditetom.
UN Konvencija o pravima osoba sa invaliditetom, koju je Bosna i Hercegovina ratificirala 2010. godine, naglašava da se ljudska prava podjednako odnose na sve ljude, bez obzira na invaliditet, te da su osobe sa invaliditetom subjekti prava, koji treba da, potpuno i učinkovito, sudjeluju u društvu, na jednakoj osnovi s drugima.
Među ostalim obavezama, ustanovljenim Konvencijom, države potpisnice su preuzele i obavezu da osiguraju jednak i nediskriminirajući pristup pravdi osobama s invaliditetom, ravnopravno s drugim osobama, uključujući odgovarajuće obuke nosilaca pravosudnih funkcija u tu svrhu.
Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) je svjesno značaja i uloge pravosuđa u procesu postizanja ravnopravnog učešća osoba sa invaliditetom u svim sferama društvenog života, te sprečavanja i suzbijanja diskriminacije po osnovu invaliditeta.
Stoga je VSTV BiH, putem Projekta “Unapređenje efikasnosti sudova i odgovornosti sudija i tužilaca u BiH – druga faza“ kojeg finansira Vlada Švedske, pristupilo realizaciji aktivnosti koje za cilj imaju pružanje podrške osobama sa invaliditetom u ostvarivanju njihovih prava, pristupa pravosuđu i kontaktu sa sudovima.
Projektne aktivnosti u ovom domenu iti usmjerene su i na profesionalizaciju sudskog osoblja i razvijanje ujednačenog nivoa sudskih usluga, pri radu sa ovom ranjivom grupom. Kroz specijalno kreirane edukacije, posebna pažnja će biti posvećena unapređenju komunikacije i postupanja nosilaca pravosudnih funkcija sa osobama s invaliditetom, korisnicima sudova.
Također je u toku je sveobuhvatna analiza arhitektonske i urbanističke pristupačnosti objekata pravosudnih institucija osobama sa invaliditetom, na temelju koje će biti izrađene preporuke za unapređenje.
Za više informacija molimo da se obratite Kabinetu Predsjedništva na telefon 033 707 570.
-KRAJ-
Vijest je izvorno napisana na jeziku: Bosanskom
26.11.2019.
(Sarajevo, 26. novembar 2019.) – Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) se pridružilo ovogodišnjoj međunarodnoj kampanji “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama” u cilju jačanja svijesti o različitim vrstama nasilja nad ženama koje se svakodnevno dešava, kako u našoj zemlji, tako i širom svijeta. Kampanja počinje 25. novembra - Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama i završava 10. decembra - Međunarodnim danom ljudskih prava čime se ističe da je nasilje nad ženama kršenje temeljnih ljudskih prava.
Posljednjih godina VSTV BiH ulaže značajne napore te u okviru Projekta „Unapređenje efikasnosti sudova i odgovornosti sudija i tužilaca u BiH – druga faza“, kojeg finansira Vlada Švedske, provodi aktivnosti usmjerene ka unapređenju rodne ravnopravnosti u pravosuđu i pružanju podrške u ostvarenju prava ranjivih grupa, uključujući žene žrtve nasilja, u kontaktu sa pravosuđem.
U tom smislu, VSTV BiH je dana 26.11.2019. godine, a u okviru Međunarodne kampanje, organizovao Okrugli sto na temu postupanja u predmetima rodno zasnovanog nasilja, koji je okupio nosioce pravosudnih funkcija. Okrugli sto je organizovan u partnerstvu sa Udruženjem sudija BiH, Udruženjem sudija FBiH, Udruženjem sudija RS, Udruženjem sudija BD BiH, Udruženjem žena sudija BiH, Udruženjem sudija Suda BiH i Udruženjem tužilaca FBiH, a na istom su prezentovane dobre i loše prakse u procesuiranju predmeta rodno zasnovanog nasilja u BiH, te su predloženi načini za prevazilaženje izazova u postupanju u predmetima te vrste.
Predavaći na okruglom stolu su bile Meliha Sendić, predsjednica Centra ženskih prava Zenica i prof.dr. Ivanka Marković, šefica Odsjeka za krivično pravo Pravnog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci i predsjednica Vijeća za suzbijanje nasilja u porodici Republike Srpske.
Obzirom na nadležnosti i ulogu u pravosuđu BiH, Vijeće može dati značajan doprinos unapređenju položaja žena žrtava nasilja u kontaktu sa pravosuđem te se na taj način pridružiti naporima drugih institucija i organizacija civilnog društva u osiguravanju života bez nasilja i diskriminacije.
"16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama" je globalna, svjetska kampanja koju obilježava 1.700 organizacija u preko 100 država svijeta, I kako je rečeno kampanja počinje 25. novembra Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama i završava 10. decembra Međunarodnim danom ljudskih prava čime se ističe da je nasilje nad ženama kršenje temeljnih ljudskih prava.
Za više informacija molimo da se obratite Kabinetu Predsjedništva VSTV-a BiH na telefone 033 707 594 ili mobilni telefon 061 131 785.
Vijest je izvorno napisana na jeziku: Bosanskom