Početna stranica Portala pravosuđa BiH


Visoko sudsko i tužilačko vijeće
Bosne i Hercegovine

Obren Bužanin

Obren Bužanin
 

sudija, Vrhovni sud RS
član VSTV BiH
mandat: 9.2011-9.2015.

Obren Bužanin rođen je 29.03.1958. godine u Grabanti, općina Jajce, Bosna i Hercegovina. Diplomirao je na Pravnom fakultetu u Banjoj Luci 1982. godine, a pravosudni ispit položio 1983. godine u Sarajevu.

Sudijsku karijeru je počeo kao pripravnik i stručni saradnik u Osnovnom sudu u Jajcu 1982. godine.

Od 1985. do 1992. godine radio je kao sudija u Osnovnom sudu u Jajcu, a od juna 1992. do jula 1993. godine bio je sudija Osnovnog suda u Mrkonjić-Gradu.

Od jula 1993. do jula 1995.godine bio je predsjednik Osnovnog suda u Jajcu.

Od jula 1995. do jula 1998. godine obavljao je dužnost sudije Vojnog suda u Banjoj Luci, a od jula 1998. do aprila 2003. godine sudije Okružnog suda u Banjoj Luci.

Za sudiju Vrhovnog suda Republike Srpske izabran je 03.04.2003. godine, gdje obavlja i dužnost predsjednika Krivičnog odjeljenja.

24. septembra 2007. godine izabran je za člana Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine od strane sudija Vrhovnog suda Republike Srpske.

U septembru 2011. godine ponovo je izabran za člana Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine od sudija Vrhovnog suda Republike Srpske.

Ostale dužnosti i članstva tokom karijere:

  • predsjednik Upravnog odbora Centra za edukaciju sudija i tužilaca u Republici Srpskoj;
  • član Izbornog vijeća za prigovore i žalbe Bosne i Hercegovine;
  • član Komisije za polaganje pravosudnog ispita u Republici Srpskoj;
  • član Komisije za polaganje notarskog ispita u Republici Srpskoj;
  • potpredsjednik Upravnog odbora Udruženja medijatora u Bosni i Hercegovini.


Vijest je izvorno napisana na jeziku: Bosanskom

Povratak na vrh